Медведівський краєзнавчий музей
Медведівський краєзнавчий музей входить до філіалу “Холодний Яр” Національного історико-культурного заповідника “Чигирин”.
В 1992 р. музей увійшов до складу філіалу “Холодний Яр” і був перенесений до окремого приміщення в центрі села. В 1997 р. у музеї були відкриті зали з тимчасовими виставками з археології регіону, історії Коліївщини, розвитку ремесел краю, історії Холодноярських змагань 1918-1922 рр.
На даний час у музеї діють тимчасові виставки “Ремесла і промисли Холодноярщини”, “Коліївщина”, “Холодноярська організація 1917-1923 рр.”, “Партизани Холодноярського краю”. В експозиції представлено близько 1000
предметів.
Суботівський історичний музей
Музей засновано в 1960 р. в приміщенні церкви Святого Іллі як перша спроба створення меморіального музею Б.Хмельницького. З 1989 р. музей увійшов до складу Чигиринського державного історико-культурного заповідника.
В даний час до складу відділу входять: церква Святого Іллі – пам’ятка архітектури XVII ст. національного значення, територія замчища Хмельницьких (багатошарове поселення), дві садиби кінця ХІХ – початку ХХ століття “Українська хата”, в одній з яких відтворено інтер’єр майстерні гончаря, пам’ятка ландшафту “Три криниці”, городище чорноліської культури ІХ ст. до н.е.
Археологічний музей
Археологічний музей входить до складу Національного історико-культурного заповідника “Чигирин”. Він розташований в одному із найстаріших будинків міста. Експозиція музею створена в 2005 році і охоплює період від кам’яного віку до доби Київської Русі. В чотирьох експозиційних залах зберігається понад 600 унікальних експонатів доби неоліту, енеоліту, бронзового та раннього залізного віку. Вітрини музею вміщують колекції із відомих археологічних пам’яток краю: нео – енеолітичного поселення Молюхов Бугор, Суботівського чорноліського городища (ІХ-VІІ ст. до н.е.), Мотронинського городища скіфського часу (VІІ-V ст. до н.е.), поселень зарубинецької, пеньківської, Лука-Райківецької культур.
Музей Богдана Хмельницького
Музей Богдана Хмельницького в Чигирині відкрито 25 грудня 1995 року. Він розмістився у приміщенні колишньої повітової управи.У залах музею Б.Хмельницького висвітлено теми, які розкривають військову, державницьку та зовнішньополітичну діяльність гетьмана, розповідають про історію гетьманської столиці – міста Чигирин. Музейне зібрання нараховує близько 2000 експонатів. Значну частину музейної колекції складають твори українського образотворчого мистецтва. Гордість музею – серія картин “Гетьмани України” Данила Нарбута.
Скансен “Козацький хутір”
Туристично-етнографічний комплекс «Козацький хутір» — музей просто неба, що створюється в рамках Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» в селі Стецівка, яке розташоване за 6 км на південь від Чигирина (Чигиринський район Черкаської області).До складу «Козацького хутора» входить Музей млинарства.Центральним експонатом скансену є Миколаївська церква кінця XVIII століття, перенесена з села Драбівці Золотоніського району Черкаської області.
|